KTO Üyelerine Eximbank Kredileri ve KGF Destekleri Anlatıldı

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

05.01.2018-14:30

Kayseri Ticaret Odası üyelerine yönelik düzenlenen ‘Eximbank Kredileri ve Kredi Garanti Fonu’ bilgilendirme toplantısı, konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya; KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Başkan Yardımcısı Celal Haslançacı, Eximbank Kayseri Şube Müdürü Ali Can, Kredi Garanti Fonu Kayseri Şube Müdürü Alpay Aykol ve üyeler katıldı.

 

 

Toplantının açılışında konuşan Başkan Hiçyılmaz, “Küresel piyasalardaki gerileme ve kurdaki belirsizlikler özellikle ihracatçılarımızın finansman sorununu artırmakta ve finansmana erişim noktasında daha fazla gayret gösterilmesi gerekmektedir. Büyük bir çaba gösteren ve 2017 yılında 157 milyar doları aşan bir ihracat rakamına ulaşmamızı sağlayan ihracatçılarımız, finansmana erişim noktasında zaman zaman zorluklar çekmektedirler. Türk Eximbank kredileri ve Kredi Garanti Fonu aracılığıyla verilen desteklerin en etkin şekilde kullanılması, iş dünyamızın taşıdığı zorlukları bertaraf edilebilecektir. Reel sektörümüz için önemli olan bu iki kuruluşun çalışmaları ve reel sektöre katkıları 2018 yılında tüccarımıza ve sanayicimize moral olacaktır” dedi.

Hiçyılmaz, “Kayseri, 900’e yakın ihracatçı firması ile 180’den fazla ülkeye ihracat yapabilmektedir. Şehrimiz ihracat çeşitliliğiyle de Türkiye’de önde gelen merkezlerden biri olma konumunda bulunmaktadır. Kayseri bu konumunu kullanarak 2017 yılında 1.6 milyar doları aşan bir ihracat kapasitesine kavuşmuştur. Zaman zaman bu rakamın Kayseri için normal olduğu, iyi olduğu ve az olduğu konuşulur ve görüşülür. Ülke olarak konulan hedeflere varabilmemiz bakımından 2017 yılı içerisinde 1.6 milyar dolarlık ihracatın Kayseri için yetersiz olduğu kanaatimiz var. Biz Kayseri olarak yapılan teşviklerden istifade etme yolunu mutlaka bulmalı ve bu tür toplantıları takip etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Hiçyılmaz’ın konuşmasının ardından, Eximbank Kayseri Şube Müdürü Ali Can, , Eximbank Sigorta Programı Uzmanı Müge Erkan ve Kredi Garanti Fonu Kayseri Şube Müdürü Alpay Aykol katılımcılara teşvikler hakkında bilgiler verdi. Toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

 

 

DİĞER HABERLER