Kayserito Haber

KTO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Kayseri Ticaret Odası Nisan ayı Meclis toplantısı 30 Nisan 2018 Pazartesi günü gerçekleştirildi.Meclis üyelerinin yanı sıra Meslek Komiteleri üyelerinin de katılımı ile gerçekleşen ve Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan başkanlığında yapılan toplantı; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. 


Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, “21 Nisan Cumartesi günü bu salonda yönetim kurulu, birlik delegeleri ve disiplin kurulu seçimlerini gerçekleştirdik. Yönetim kurulumuzda, yönetim kurulu başkanımız Ömer Gülsoy başkanlığında toplanarak kendi aralarında görev dağılımını yapmış bulunmaktalar. Ömer başkanımızın şahsında yönetim kurulunda görev alan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve yapacakları çalışmalarda başarılar diliyoruz. Biz meclis başkanlık divanı olarak uyumlu ve verimli bir çalışma dönemi için her türlü katkıyı sunmaya devam edeceğiz. ‘Birlikte güçlüyüz’ düsturu ile öncelikle odamız bünyesinin parçaları olan yönetim kurulu, meclis başkanlık divanı, komisyonlar, meclis üyelikleri, meslek komiteleri ve odamızın asıl sahibi olan üyeler ile sağlayacağımıza inanıyoruz. Burada aynı çarpan yüreklerin şehrimizin diğer önemli meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, sanayi odası ve ticaret borsası ile birlikte hareket etmeleri elbette şehrimize ve ticaret erbabımıza hat ettikleri hizmeti sunmayı kolaylaştıracaktır” ifadelerini kullandı. 

 

Gündem maddeleri okunarak onaylandığı Nisan ayı meclis toplantısının temenniler bölümünde Meclis Üyelerine hitap eden KTO Başkanı Ömer Gülsoy da, “Artık geçmişi hiç konuşmak istemiyorum, geçmişten bahsetmekte istemiyoruz. Çünkü artık biz önümüze bakacağız. Şehrimizin ve memleketimizin ekonomisine nasıl katkıda bulunabiliriz, biz onun peşinde olacağız. Geçmiş geçmişte kalmış diyoruz. Onun için geçmişe dönüp de ağzımızdan bir laf dahi çıkmasın istiyorum” dedi. 

 

Odanın isminin farklı bir yapı ile anılması istemediklerini dile getiren Gülsoy, “Bu konuda herkes müthiş bir çalışma içerisine girdi. Herkes üzerine düşenin fazlasını yaptı” diye konuştu.

 

Gülsoy, “Odamız farklı bir yapı ile anılmasından kurtarılması için herkes müthiş bir çalışma içerisine girdi. Herkes üzerine düşenin fazlasını yaptı. Bu seçim çalışmaları ayrıca üyelerimizin bir birleriyle kaynaşmasına da vesile oldu. Seçimlerin sonuçları tekrardan hayırlı uğurlu olsun. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumu sürece her şeyi başarabiliriz. Artık emanet ehil ellerde. Sizlerde biliyorsunuz en demokratik seçimler oda seçimleridir” dedi.

 

24 Haziran’da yapılacak seçimlerin iş dünyasının önünü açacağını kaydeden Gülsoy, “24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Birileri farklı düşünebilir, bu erken seçimi farklı nitelendirebilir ama biz bu seçimle iş dünyasının önünün açılacağını ve en az 1 yıl kazandığımızı düşünüyorum. Çünkü biliyorsunuz ki, bu memlekette yıllardır seçimle uğraşıyoruz. Seçim olacağı zaman işimizi gücümüzü bırakıyoruz, aday olsa da olamasa da başka yerlerden eşimiz veya dostumuz aday oluyor. Ne alıyoruz, ne satıyoruz nede bir girişimde bulunuyoruz. ‘Hele şu seçim bir bitsin de, gözümüzün önüne görelim ve ona göre yatırım yapalım’ diyoruz. İnanın seçim öncesinde bir araba alacak olan bile seçimden sonra alayım diyor. Gün alışverişleri öteleme günü değil, gün alışveriş etme günü. Piyasayı canlandırma günüdür. Bu seçimin çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Rabbim, hakkımızda hayırlısı neyse onu nasip etsin” diye konuştu. 

Gülsoy, “Meclis toplantılarında 6 toplantıdan 4’üne gelmeyen, meslek komitelerinde 6 toplantıdan 4’üne gelmeyen otomatik olarak düşüyor. Kimseye iltimas yok. Bunca mücadele edeceğiz, biz sektörümüzü temsil edeceğiz, sorunları dile getireceğiz, ‘Biz bu sektörün lideriyiz’ diyeceğiz, bu mücadeleden sonra meslek komitelerine ve meclis toplantılarına gelmeyeceksiniz. Bunu hiç hoş karşılamayız. Açık ve net söylüyorum. Bu salonun dolu dolu olmasını istiyoruz. Bu kadar başarının neticesinde bilin ki, omzunuza yüklenen sorumluluk kat kat artmıştır. Bu bilinçle çalışmalıyız” diye konuştu. 

 

Gülsoy,  “Sektörde üyeler bir birlerini istemez hale gelmişti. Bu olumsuzluğu önleyeceğiz” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Geçmiş dönemde sektörler arasında bir çekişme ve soğukluk vardı bunu da her zaman görüyorduk. Sektörde üyeler bir birlerini istemez hale gelmişti. Bizim Ahilik kültürümüze bu hiç yakışmıyordu. Artık biz bize oy verdi ya da vermedi çekişmelerine girmeden birlikte çalışacağız. Ayrıştırma bizim işimiz değil. Ayıran ve kayıran bir oda olmayacağız. Askıya alınan üyeler içinde yapılması gerekeni yapacağız. Onlarında meslek komiteleri toplantılarına katılmalarını sağlayacağız. Bundan sonra keyfi harcamaların oylayan değil konuşan bir meclis olacağız. Bizler yönetim olarak da elimizden geleni yapacağız. Bu şehrin önünü açmak için emek harcayacağız. Omzumuza yüklenen sorumluluk daha da arttı. Biz birlikte güçlüyüz. Ben değil biz olabilmeliyiz. Ülkeye ve şehrimize katkı sunmak için birlikte çalışmalıyız. Bahane üretmek bize yakışmaz.”