KTO Ortak Meslek Komiteleri Toplantısı Yapıldı

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

2.1.2018-09:32

Kayseri Ticaret Odası Ortak Meslek Komiteleri Toplantısı 29 Aralık 2017 tarihinde KTO Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya; Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, KTO Meclis Üyeleri, meslek komitesi başkanları ve üyeler katıldı. 

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, yönetim kurulu olarak 2017 yılında da üyelere en iyi hizmeti sunma çabası içerisinde faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, "Meclisimiz başta olmak üzere, Meslek Komitelerimiz ve personelimiz ile birlikte başarılı faaliyetler gerçekleştirmiş, Kayseri'ye ve tüccarımıza daha fazla katkı sağlamak için çalışmıştır. Meslek Komitesi çalışmalarımız, 2013 yılı Mayıs ayından bu yana kesintisiz olarak devam etmektedir. Katılımcı demokrasinin sağlanması bakımından bu toplantılarımıza; yalnızca asil ve yedek üyelerimiz değil, meslek grubu üyelerimizin tamamı davet edilmiştir. Meslek Komitesi toplantılarımızın yanı sıra, Genişletilmiş Meslek Komitesi Toplantılarına da büyük önem verilmiştir. 2017 yılı içerisinde gerçekleştirdiğimiz meslek komitesi çalışmalarında, 40 meslek komitesinde 388 toplantı gerçekleştirilmiş, Bu toplantılarımıza 1800 civarında üyemiz katılmış, 497 adet sektörel karar alınmıştır. Belirlenen sorun ve taleplerin çözümü için yerel yönetimler, kamu kurumları ve hükümet nezdinde 156 konuya ilişkin girişimlerde bulunulmuş ve takipçisi olunan bu konulardan 135'inden sonuç alınmıştır" dedi.

 

2013 yılından veri 2 binin üzerinde meslek komitesi toplantısı yapıldığını kaydeden Hiçyılmaz, "2013 yılı Mayıs ayından bugüne gerçekleşen rakamlara baktığımızda ise; 2000'e yakın meslek komitesi toplantımız yapılmış ve 26 bini aşkın üyemiz bu toplantılara katılmıştır. 4 bini aşkın konunun görüşüldüğü bu toplantılarda, belirlenen 1700'e yakın talep ve sorun, yerel yönetimler, kamu kurumları ve hükümet nezdinde yapılan girişimlerle gündeme getirilmiştir. Büyük bir özenle takipçisi olduğumuz bu girişimlerimizden 1000 kadarından sonuç alınmıştır. Bu rakamlar, meslek komitesi çalışmalarına verdiğimiz önemin sonucudur. Sorunların çözümü ve taleplerin karşılık bulması konusunda sağlanan başarı hepimizin başarısıdır. Elde edilen bu başarıdan dolayı, Meclis Üyelerimiz başta olmak üzere, meslek komitelerimizin değerli başkanları ve üyelerimizi ayrı ayrı kutluyorum" diye konuştu.

 

Kayseri Ticaret Odası’nda büyük değişimin taçlandığı yılın 2017 yılı olduğunu ifade eden Başkan Hiçyılmaz, "Bu yılın üyelerimiz için en önemli gelişmesi, yeni hizmet binamızın Şubat ayından itibaren faaliyetlerine başlamasıdır. Binamızda yürüttüğümüz faaliyetler ve hizmetler, üyelerimizin günlük işlerinde sağlanan kolaylıklar, eski binamıza karşılaştırılamayacak kadar büyük bir fark oluşturmuştur. Yeni binamızdaki 10 kişiden 500 kişiye kadar toplantı yapabilme imkanı sunan salonlarımız, tüm üyelerimizin kullanımına açılmıştır. Kendi iş yerlerinde müşterilerini ve misafirlerini ağırlama noktasında işyerleri müsait olmayan üyelerimiz için de ayırdığımız ofisler her gün talepleri karşılamaktadır" ifadelerini kullandı.

 

Hiçyılmaz, "Kısa bir sürede yapımı tamamlanan ve her konuda Türkiye'ye örnek olan binamız, Sign Of The City yarışmasında, 'En iyi mimari tasarım' dalında Türkiye 1.'si seçilmiştir. Ayrıca, binamızın yapımında mimari fikirlere verdiğimiz öneme atfen, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından İşveren Teşvik Ödülünü aldık. Sizler adına aldığımız bu ödüller bizleri gururlandırmıştır. Bu ödüller, yönetim olarak ne kadar doğru, güzel ve isabetli işler yaptığımızın göstergelerinden sadece bir kaçıdır. 2017 yılı, Kayseri Ticaret Odası için ilklerin yılı olmuştur. Odamız, TOBB Akreditasyon sistemi kapsamında yürütülen çalışmalar neticesinde, A Sınıfına yükselerek belgesini almıştır. Milli işletim sistemi Pardus'un yaygınlaştırılması amacıyla TÜBİTAK ile protokol yapan ilk ticaret odası olma başarısı gösterilmiş ve eğitim programları düzenlenerek başarıyla sonuçlandırılmıştır. Kayseri Ticaret Odası, pastırma, mantı ve sucuğa ilişkin Coğrafi İşaret Bilgi Sistemini uygulayan ilk ve tek oda olmuştur” dedi.

 

Başkan Hiçyılmaz, “Abdullah Gül Üniversitesi ile Mentorluk Projesi yürütülmüş ve Kamu Destekleri Ofisimiz üyelerimize hizmet vermeye başlamıştır. Bu iki projede çalışmalar sürmektedir. Dış ticaret ve uygulamalı girişimcilik eğitimlerimiz, yeni üye bilgilendirme ve sektörel istişare toplantılarımız, 2017 yılında aralıksız sürmüştür. Girişimcilik eğitimlerimiz kapsamında 2017 yılında 425 kişiye sertifikaları takdim edilmiştir. Dış ticaretin gelişmesi için büyükelçiler başta olmak üzere heyetlerle görüşmeler gerçekleştirilmiş, üyelerimiz ile buluşmaları sağlanmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisi uygulaması kapsamında Odamız tarafından, üyelerimize 25 milyon TL'ye varan ucuz maliyetli kredi desteği verilmiştir. Business Card uygulamamız bu yılın sonlarına doğru üyelerimizin hizmetine sunulmaya başlamış ve 30'dan fazla işyerinde üyelerimize indirimli hizmet sunması sağlanmıştır. Bu hizmetimiz ilerleyen günlerde daha da geliştirilecek ve kapsamı da genişletilecektir” şeklinde konuştu.

 

Hiçyılmaz, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

 

“2017 yılında yaptığımız çalışmaları kısaca özetlemeye çalıştım. İnşallah nasip olursa yeni dönemde sizlere hizmet etmek için hazırladığımız projelerimiz bulunmaktadır. Bu kapsamda hazırladığımız yeni projelerden bazılarını;  Ticaret Akademisi, Kayseri Ticaret Üniversitesi, Yıldız Şirketler Projesi, Uluslararası Ticaret ve Sanayi Kongresi, Kayseri Alışveriş Festivali, Dijital Oda Projesi ve KTO TV projesi şeklinde sıralayabilirim. Yönetim Kurulu olarak, göreve geldiğimiz günden bugüne yaptığımız tüm işler, yürüttüğümüz tüm hizmetler ve faaliyetler, açık ve şeffaf bir şekilde tüm üyelerimizin gözleri önünde yapılmıştır. Bundan sonraki dönemde de yapacağımız işlerde; heyecanımızı kaybetmeden, aynı düşünce ile hareket edeceğimizi bilmenizi istiyorum.  Bu dönemde yaptığınız katkılarla çalışma azmimizi artırmanızdan dolayı, Meclis üyelerimiz başta olmak üzere, meslek komitelerimizin değerli başkanları ve tüm üyelerimize teşekkür ediyorum.”

 

Ortak Meslek Komiteleri toplantısında, Erciyes Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Ekrem Erdem  'Türkiye Ekonomisi' ve KTO Hukuk Danışmanı Avukat Can Yılmaz da 'Çek Yasası' hakkında bilgiler verdi. Toplantı sonrasında katılımcılara yemek ikramında bulunuldu.

 

DİĞER HABERLER