Kayseri Ticaret Odası Eylül Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

26.09.2018-17:27

  Kayseri Ticaret Odası (KTO) yılı 2018 Eylül ayı olağan Meclis toplantısı yapıldı. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa ELİTAŞ’ın katılımı ile yapılan toplantıya; Ak Parti İl Başkanı Şaban ÇAPUROĞLU ile KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meslek Komite Başkanları ve Meslek Komitesi Üyeleri katıldı.

 

 Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan,  Meclis toplantısına katılımlarından dolayı Mustafa ELİTAŞ’a teşekkür etti.

Meclis Başkanı konuşmasında; “Bildiğiniz gibi ülkemiz özellikle son birkaç aydır ekonomik olarak döviz kurlarının ve faizlerin artmasıyla oluşan sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Bu süreç hepimiz için sancılı fakat aşılmayacak bir süreç değildir. Ülkemiz bu sıkıntıyı da muhakkak atlatacaktır”, ifadelerine yer verdi.

Meclis Başkanı ARSLAN’ın konuşmasının ardından Eylül ayı Meclis toplantısında, gündemde yer alan maddeler  tek tek oylamaya sunularak kabul edildi

Eylül ayı içerisinde gerçekleşen Oda faaliyetlerine ilişkin bilgilerin de aktarıldığı toplantıda, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer GÜLSOY, gündeme ilişkin bir konuşma yaptı.

GÜLSOY konuşmasının başında; 2018- 2019 Yeni Eğitim - Öğretim yılının eğitim camiasına hayırlar getirmesini diledi.

Yoğun programına rağmen Meclis toplantısına katılımlarından dolayı Mustafa ELİTAŞ’a teşekkür eden Yönetim Kurulu Başkanı Ömer GÜLSOY; Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanlığına seçilmesinden dolayı ELİTAŞ’ı bir kez daha tebrik ederek, kendisine başarılar diledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Ömer GÜLSOY, Mustafa ELİTAŞ’a hitaben; “Şimdiye kadar aldığınız tüm görevleri layıkıyla yerine getirerek bizim gururumuz oldunuz. İş dünyasından gelen bir isim olarak, elinizi hiçbir zaman üzerimizden çekmediniz ve desteğinizi hiçbir zaman esirgemediniz. Ülkemiz için canla başla çalışıyor, bunu yaparken de şehrimizi daima gözetiyorsunuz”, diyerek teşekkür etti.

Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP)’i, değerlendiren GÜLSOY; “Geçtiğimiz hafta Ekonomi Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP), iş dünyasını genel olarak memnun etmiştir. 2019-2021 yıllarını kapsayan ve İlk defa hazırlanan Yeni Ekonomi Programı ile ekonomimizin güçlü ve zayıf yanları göz önünde bulundurularak;  'dengelenme, disiplin, dönüşüm” başlığı altında önemli reformlara gidilmiştir. 3D’nin 4. ayağı ise, özel sektördür. İyi niyetle, istişare edilerek gerçekçi bir tablo ortaya konularak, uygulanabilir, ulaşılabilir ve denetlenebilir; ekonomi odaklı bir program hazırlanmıştır. Özellikle programın 3 aylık periyotlarla kontrol edilebilir olması, program dâhilinde belirlenen hedeflerde sapmalar olduğu taktirde müdahale edilebilmesi ve böylece düzeltmelere gidilerek iyileştirmeyi sağlayacaktır. Cari açıkta önemli yer tutan ilaç, enerji, savunma sanayi, bilişim gibi sektörlere ağırlık verilen programda, revize edilmesi gereken birkaç konu olmasına rağmen bunların üzerinde çalışılacağına inanıyoruz. Programın uygulanmasıyla mevcut belirsizliklerin ortadan kalkacağını, önümüzdeki süreçte bu program ile toparlanarak yeniden yükselişe geçeceğimizi şimdiden görüyoruz. Bizler de bu süreçte iş dünyası olarak; moralimizi bozmadan, sabırla, azimle çalışmalı, devletimize destek olmalıyız.  Önümüzdeki hedeflere ulaşabilmek, bu hedeflere yenilerini ekleyebilmek için üretmeli, ürettiğimizi dışarıya satmalı ve sattıklarımızla yeni yatırımlar yapabilmeliyiz”, diye konuştu.

Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini ve ülke olarak birlik beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacın olduğunu belirten GÜLSOY; “Son zamanlarda yaşanan olumsuzluklar toplumun her kesiminde kaygıya sebep olmaktadır. Kaygılanmamız, endişeye kapılmamız çok olağandır. Fakat kaygı yerini telaşa bırakmamalı, endişeye kapılıp süreci daha da zora sokmamalıyız. İşimize odaklanmalı, her zaman olduğu gibi işimizi yapmalı, şehrimizin, ülkemizin kalkınması için çabalamalıyız. Memleket kaygısı çeken iş dünyası temsilcileri olarak bizler, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu süreçte birbirimize destek olmalı, devletimize güvenmeliyiz”, dedi.

Eylül ayında katıldığı toplantılara ilişkin bilgiler aktaran GÜLSOY; Eylül ayı başlarında Berlin’de gerçekleşen Türk - Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 13. Genel Kurul toplantısı ve yine Berlin’de düzenlenen Eurochambres toplantısında, yabancı iş adamları ile yaptıkları birebir görüşmelerde Türkiye ile ilgili olumlu yorumlar aldıklarını ve ülkemizin, güvenilir bir yatırım alanı olarak görüldüğünü ifade etti.

GÜLSOY; Yine Eylül ayında, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu İktisadi Kalkınma Vakfı Olağan Yönetim Kurulu toplantısında da Gümrük Birliği Anlaşması’nın modernize edilmesi ve vize serbestliği hususlarında görüş alışverişinde bulunularak, Avrupa Birliği’nin ülkemiz için önemi üzerinde durulduğunu aktardı.

Öncelikli hedeflerinin Oda üyelerinin işini kolaylaştırmak ve üyeyi memnun etmek olduğunu ifade eden GÜLSOY; Nefes Kredisi hakkında da detaylı bilgiler aktararak Oda üyelerinin ilgili bankalara başvuru yapabileceklerini söyledi.

Toplantıda konuşan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa ELİTAŞ ise, “Bundan sonraki dönemde 75 milyar TL'lik bir tasarrufla Türkiye, bütçe dengesiyle beraber bunu sağlamış olacak. Bildiğim kadarıyla bütçenin şuan 50 milyar TL bir açığı var. 2019 ‘da bu açık kapanmış olacak. Faiz dışı fazlayla ilgili hükümetin aldığı kararlılık, bütçe fazlalığını beraberinde getirecek. Güven unsurunun hasıl olmasıyla birlikte döviz piyasasında ki dalgalanmaların boyu biraz daha daralmaya başladı. Bizim güvenimiz tam olarak hâsıl olduğu zaman, günlük yüzde 1'e yakın dalgalanmaya geçildiği takdirde, bu süreci daha hızlı bir şekilde atlatmamız gerekir”, ifadelerini kullandı.

 

 “Hiçbir olumsuzluğun daimi olmadığını ifade eden ELİTAŞ; “Burada moral ve motivasyonumuzu en üst seviyeye çıkarıp istikrar yolunda adım attığımız takdirde bir ve beraber olmak için, birbirimizi eleştirmek için değil, aynı geminin yolcuları olduğumuzu düşünerek, nasıl yol alırız diye hesap yapmamız lazım. Sivil toplum örgütleri, siyasiler, kamu kurum kuruluşları ve toplumun kanaat önderleriyle bir araya gelerek, bu sorunun çözümü için elimizden gelen gayreti göstermek bizim vebalimizdir, boynumuzun borcudur”, diyerek iş adamlarına birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

 

 

Toplantının ardından Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa ELİTAŞ’a, hediye takdim edildi.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER