Kasım ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

29.11.2017-14:09

Kayseri Ticaret Odası Kasım ayı Meclis toplantısı, 28 Kasım 2017 Salı günü KTO konferans salonunda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ömer Gülsoy’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Yönetim Kurulu üyeleri ile Başkanlık Divanı ve Meclis üyeleri katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan Meclis Başkanı Ömer Gülsoy, Mısır'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet diledi. Terörün her türlüsünü lanetlediklerini söyleyen Gülsoy, "Hain, gaddar ve insanlıktan nasibini almamış terörü, adı ne olursa olsun her türlü terör örgütünü şiddetle lanetliyoruz. Terör hiçbir yerde başarılı olamamıştır. Terörü zamanında destekleyenler de şuanda zarar görüyorlar. Biz terörle 40 yıldır savaşıyoruz. Biz bu acıyı çok iyi biliriz. Allah terörle kimseyi imtihan etmesin. Bütün ülkelerinde terörün üzerine gitmeleri gerekir. Bizim ülkemizde de terör olayları bitmek üzere. Hükümetimizin aldığı kararlı tutumla üzerlerine varmasından dolayı terör bitecek ve inşallah bizde dünyanın ekonomisi en büyük 10 ülkesinden biri olacağız. Teröre harcadığımızı, yatırımda kullanacağız" dedi.

 

Dünyanın Türkiye'ye gıpta ile baktığını söyleyen Gülsoy, "Şuanda ekonomi olarak bir sıkıntı yaşanıyor. Çarşıda pazarda karşılaştığımız üyelerimiz işlerin durgun olduğundan bahsediyor. Ülkemiz bu kadar badireleri atlatmışken, şuanda dünyada gıpta ile bakılabilen bir ülkeyiz. Bu kadar terör olayları ile mücadele edeceksiniz, içeride ve dışarıda her türlü saldırıya uğrayacaksınız, siyasi ve ekonomik olarak sizi yıpratmaya çalışacaklar ve hala ayakta kalacaksınız. Bunu hiçbir ülkenin başarması mümkün değil. Artık Türkiye eski Türkiye değil, yeni bir Türkiye’de yaşıyoruz. Bütün dünyanın gıpta ile baktığı bir ülkedeyiz" diye konuştu.


Gündemde yer alan 5 maddenin görüşülerek karara bağlandığı Meclis toplantısının temenniler bölümünde konuşan Meclis Üyesi Tarık Yüce, Anatamir Fabrikasında düzenlenen KÜSİ toplantısı ve PARDUS projesine ilişkin bilgi paylaştı. Ayrıca toplantıda Meclis Üyesi ve Eğitim Komitesi Başkanı İbrahim Orhan’a Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı tarafından öğretmenler günü nedeniyle hediye takdim edildi. İYİ Parti İl Başkanı görevine getirilmesinden dolayı Meclis üyesi Hüseyin Tekin Bey’i de kutlayan Hasnalçacı, Yönetim Kurulu Başkanı’nın toplantıya katılamaması nedeniyle Meclis konuşmasını gerçekleştirdi.


Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hasnalçacı, "Geçtiğimiz günlerde Mısır’da yaşanan menfur terör saldırısını lanetlemek istiyorum. Bu hain terör saldırısında hayatını kaybeden Mısırlı kardeşlerimize rahmet diliyorum. Bu terör saldırısı şunu bir kez daha açıkça göstermiştir ki, terör tüm dünyanın sorunudur ve kesinlikle sona erdirilmelidir. Sınırlarımızın güneyinde Suriye ve Irak topraklarında terör kol gezmekte, insanların canlarına kast etmektedir. Bu yalnızca bir güvenlik sorunu değildir. Terörün oluşturduğu kargaşa ve istikrarsızlık ortamı dış ticareti etkilemektedir. Terörün getirdiği olumsuzluklara rağmen, ülkemizin ve şehrimizin ihracat rakamları artış göstermektedir. Kayseri’nin 2017 yılı Ekim dönemi ihracat rakamında yüzde 6,1 büyüme söz konusu olmuş ve 161 milyon 769 bin dolara ulaşmıştır. 2017 yılı İlk 10 aylık toplam ihracat ise 1 milyar 316 milyon dolar olmuştur. Bu rakam 2016 yılı aynı döneminde ise 1 milyar 23 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin 2017 yılı ilk 10 aylık toplam ihracatı 120 milyar dolar civarındadır. 2016 yılı ilk 10 aylık toplam ihracat ise 107 milyar dolar civarında gerçekleşmiştir. Bu duruma göre Türkiye’nin ihracatı yüzde 10,8 büyüme kaydetmiştir. Etrafımızdaki olumsuzluklar azaldıkça ve dünya piyasalarındaki iyileşme artıkça, ihracat rakamlarımızın daha fazla artacağı görülmektedir" dedi.

Konuşmasında ihracat rakamlarındaki artışın büyüme rakamlarına da yansıdığını ifade eden Hasnalçacı, "OECD, Türkiye’nin 2017 büyüme beklentisini yüzde 3.3'ten yüzde 3.4'e yükseltmiştir. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım Türkiye’nin yılsonu büyüme rakamının yüzde 7’lere ulaşacağını kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu rakama ulaşılması imkânsız değildir. Türkiye 2017 yılı ilk çeyreğinde yüzde 5 ve ikinci çeyreğinde ise yüzde 5,1’lik bir büyüme oranını yakalamayı başarmıştır. Uluslararası derecelendirme kuruluşları da yılsonu büyüme oranının yüzde 6’ları aşacağı yönünde tahmin açıklamaları yapmaktadır. İhracattaki artış ve büyümedeki olumlu yöndeki hareket, ekonomimizin sağlam temellere dayandığını ve gelecekte daha iyi noktalara ulaşacağını bizlere göstermektedir" diye konuştu.

 

Hasnalçacı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kayseri Ticaret Odası yönetimi olarak, yaptığımız bazı faaliyetleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Kayseri Ticaret Odası olarak, yine bir ilki gerçekleştirdik.  Milli İşletim Sistemi PARDUS’un yaygınlaştırılması için TÜBİTAK ile protokol imzalayan ilk Ticaret Odası olduk. İlk aşama eğitimlerini gerçekleştirilen PARDUS projesinde, İleri Düzey eğitimleri ise önümüzdeki hafta yine Odamızda devam edecektir. Bu konuda eğitim almak isteyen tüm üyelerimize buradan çağrı yapıyor ve bu fırsatı kaçırmamalarını diliyorum. Protokolün yapılmasında ve eğitimlerin düzenlenmesinde büyük emekleri olan Meclis Üyemiz Sayın Tarık Yüce’ye ve 9. Bilişim Meslek Komitemize teşekkür ediyorum. Kadınlarımızın ekonomik hayatın içinde daha fazla yer alabilmesi ve kadın girişimci sayısının artması için etkinlikler düzenlemekteyiz. Geçtiğimiz 25 Kasım kadınlar için önemli bir gündü.  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Gününü kutladık.  Bu vesile ile kadınlarımıza karşı her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Geçtiğimiz hafta başlayan Kız Kardeşim Projesi eğitimleri bu anlamda destek verdiğimiz bir etkinliktir ve devam etmektedir.”

 

Konuşmasında Oda üyelerinin İş Mahkemeleri Kanunu konusunda bilgi sahibi olmaları için bir seminer programı gerçekleştirdiklerini belirten Hasnalçacı, Kayseri Ticaret Odası 1. Sektör Buluşmaları toplantısını, gıda sektöründeki üyelerin katılımı ile gerçekleştirdiklerini ve “İş’te yönetim İş’te Motivasyon” konulu bir eğitim verdiklerini ifade etti.

 

Üyelerimize yönelik fuar desteklerimize devam ettiğini kaydeden Hasnalçacı, Kasım ayı başında İstanbul Mobilya Fuarında stant açan üyelerimizi ziyaret ettiklerini belirterek, “TOBB MEYBEM A.Ş. işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz mesleki yeterlilik sınavlarımızı sürdürdük. Kolombiya Büyükelçisini Odamızda konuk ettik. Kalder’in İstanbul’da düzenlediği 26. Kalite Kongresine katıldık. Konuşmamı sonlandırırken, Kayseri’nin kalkınması, tüccarımızın daha iyi noktalara gelmesi için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. Kasım ayı meclis toplantımızın hayırlara vesile olmasını dilerken yarı akşam idrak edeceğimiz Mevlid kandilinizi şimdiden kutluyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

DİĞER HABERLER