Kamu Başdenetçisi Malkoç’tan KTO’ya Ziyaret

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

6.02.2018-17:12

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve beraberindeki heyet,  Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz’ı makamında ziyaret etti. 

Malkoç’un beraberindeki heyette, Kamu Denetçileri; Yahya AKMAN, Saadettin KALKAN, Hüseyin YÜRÜK, Genel Sekreter İbrahim KILINÇ ve yetkililer yer alırken, KTO heyetinde ise Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı ve Meclis Üyesi Mehmet Saçmacı yer aldı.

Ziyarette konuşan Başkan Hiçyılmaz; Kamu Denetçiliği Kurumu'nun adaletin yerine gelmesi bakımından çok önemli vazifeler yaptığını söyledi. Sorunların çözümünde başdenetçilik müessesesinin fayda sağladığının altını çizen Başkan Hiçyılmaz; “Kamu Denetçiliği Kurumu müessesesini 2012 yılından beri biliyoruz ama çok da aşina değiliz. Bu ziyaretinizle biraz daha gündemde olacak. İdare ile vatandaş arasındaki sıkıntıların çözümü noktasında gayret gösterildiğini biliyorum. Bu konuda zaman zaman sıkıntılar olmuyor değil. Bu konuda vatandaşların müracaat ettikleri yerler var elbette. Ama böyle başdenetçilik müessesesinin belki daha kısa sürede problemlerin çözümünde fayda sağlayacağını biliyoruz. Bu anlamda çok önemli işler yaptığınız kanaatindeyiz. Bu kurumun ülkemizin demokrasisinin gelişmesi açısından fayda sağlayacağı kanaatindeyiz. Hakkın, hukukun, adaletin yerine gelmesi bakımından da çok önemli vazifeler yapıyorsunuz" dedi.


Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise ziyarette yaptığı konuşmada devlet ile millet arasında bir köprü olduklarının altını çizerek, “Kamu Denetçiliği Kurumu idare ile vatandaş arasında bir köprü. Devlet ile millet arasında çözüm bulmaya çabalayan bir kurum. Tabi memlekette ne kadar huzur olursa, işler ne kadar kolay yürürse memleketin gelişmişliği de o kadar fazla olur. Önemli olan işlerin hukuka uygun yürümesi. Ticaret, sanayi erbabımızın, çalışanlarımızın hem hak ve hukukunun gözetilmesi hem de müteşebbislerimiz direk yatırım veya ticaret yapacaklarında önlerine çıkan engellerin mahkemeye gitmeden aşılması. İdare ile insan arasında ihtilaf çıktığında bu ihtilafın mahkemeye intikal etmeden çözümü için değişik yollar düşünülmüş. Türkiye’de son zamanlarda vatandaşla diğer vatandaşlar arasındaki diğer ihtilaflarda da mahkemeye gitmeden çözüm arayışları başlandı. Arabuluculuk müessesesi oldukça yaygınlaşmaya başladı. Özellikle bu yıl yürürlüğe giren iş kanununda arabuluculuğa müracaat etmeden mahkemeye dava açılamaması bu kültürün yaygınlaşması açısından son derece önemli. Özellikle Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapılan müracaatlarda da yaptığımız bir çalışma var. Toplumun temeli aile ve boşanmalar son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Biz de kurum olarak hem aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hem Adalet Bakanlığı’na aile boşanmaları ile ilgili mutlaka arabuluculuk kurumunun ihdas edilmesi için tavsiye kararlarında bulunduk" diye konuştu.


Ziyaretin sonunda Hiçyılmaz ve Malkoç karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

 

DİĞER HABERLER