MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR KAYSERİ TİCARET ODASI’NDA

22 Mart 2019 , Cuma 12:37

“Savunma ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayisi’nin Gelecekteki Yeri” konulu program, Kayseri Ticaret Odası (KTO) konferans salonunda gerçekleştirildi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımlarıyla onurlandırdığı program, yoğun ilgi gördü.

Havacılık ve savunma sanayiinde Kayseri’nin rolünün konuşulduğu toplantıda, savunma sanayiinin gelişmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması adına Kayseri’de yapılabilecekler masaya yatırıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımlarıyla onurlandırdığı programa; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Mustafa Elitaş ve Taner Yıldız, MHP Kayseri Milletvekilleri Baki Ersoy ve İsmail Özdemir, Kayseri Belediye Başkanları ve Kayseri Protokolü ile çok sayıda davetli katıldı.

 KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy burada yaptığı konuşmada; toplantının Kayseri için büyük önem arz ettiğini belirterek başta Milli, Savunma Bakanı Hulusi Akar olmak üzere tüm protokole ve programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Milli Savunma Sanayi’ne katkı verecek şehirlerin başında geldiğini vurgulayan Başkan Gülsoy; Jeopolitik ve stratejik olarak önemi çok büyük olan Anadolu coğrafyasını gelecek nesillerimize müreffeh bir halde bırakmak için ekonomik, kültürel ve siyasi yönden güçlü olmamız lazım. Şüphesiz bunlardan da de önemlisi güçlü, etkili bir orduya, dolayısıyla savunma sanayine ihtiyacımız olduğu muhakkak. Bugün Savunma Sanayiide gelinen nokta her ne kadar iyi olsa da bizler için yeterli değil. Daha iyi duruma gelebilmek için yeni yatırımlara ihtiyacımız var.  Bu kapsamda Kayseri her haliyle Hükümetimizin başlattığı Milli Savunma Sanayi’ne katkı verecek şehirlerimizin başında gelmektedir. Bulunduğu yer, ulaşılabilirlik indeksi, 4 üniversitesi, her türlü altyapısı ve hepsinden de önemlisi müteşebbis, ahlaklı, çalışkan insan kaynağına sahip olan şehrimiz, Bakanımızın da desteği ile mutlaka savunma sanayinden hak ettiği payı almak istemektedir” diye konuştu.

Programa katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da bir konuşma yaparak; Kayseri’nin, 100 sene öncesinde, sanayisi olmayan bir şehir olduğunu hatırlattı.

 Başkan Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasında; “1926 yılında Kayseri Tayyare Fabrikası ve Bünyan Halı İpliği Fabrikası, 1935 yılında Sümerbank Bez Fabrikasının faaliyete geçmesiyle, sanayileşmede ilk adımları attı. Yine Kayseri’de kurulan Tank Tamir-Bakım, bu alanda bir merkeze dönüştü ve adeta bir tank hastanesine dönüştü. Buradan yetişen ustalar ve girişimciler sayesinde Kayseri, müthiş bir atılım başlattı. Sadece ticarette değil, Sanayi, Turizm ve Eğitimde de marka şehri haline geldi. Bugün, 3 Organize Sanayi Bölgesi, 1 Serbest Bölgesi ve 1 Teknoloji Geliştirme Bölgesiyle, hepimizin iftihar ettiği bir konuma ulaştı. 2,5 milyar dolara yaklaşan, tamamına yakını sanayi ürününden oluşan, katma değeri yüksek bir ihracat hacmimiz var. Geçen sene ülkemiz ihracatı yüzde 7 artarken, Kayseri Türkiye’yi 4’e katladı ve ihracatını yüzde 27 artırdı”  ifadelerine yer verdi.

Kayseri Vali Şehmus Günaydın da konuşmasında, “Uçak fabrikası serüveni ile başlayan sanayileşmede ilimiz son yıllarda çok önemli başarılara imza atmış, ülkemiz ihracatında da çok önemli paylara sahip şirketler ön plana çıkmış. Fakat bu tecrübemizin çok daha ileri noktalara taşınması gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Görevlerimizi, ödevlerimizi biliyoruz. Bu güç ve maharet firmalarımızda var" dedi.

Vali Şehmus Günaydın’ın konuşmasının ardından Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalardan bahsederek; Türkiye'nin istiklal ve istikbali için savunma sanayisinin gelişmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması, geniş bir ekosistem olarak harbe hazır, yurt dışına ihraç eden bir yapıda varlığını devam ettirmesi için başkanlık olarak faaliyetlerini hızla sürdürdüklerini söyledi.

Programa teşrifleriyle Kayserilileri onurlandıran Hulusi Akar, ilgili ve yetkili herkesin ilerideki dönemlerde mücadeleye hazır olması ve vatanı savunmak için çalışılması gerektiğini vurgulayarak, "Çevremize baktığımız zaman kritik, zor bir dönemden geçiyoruz. Etrafımız gerçekten ateş çemberi. Bu olayların nasıl, nereye döneceğini, bir adım sonra nelerle karşılaşacağımızı başlangıçtan itibaren gerçekten sadece bizim için değil tüm dünya için kestirmek çok zor. Onun için atalarımızın söylediği lafı söyleyeyim; ‘Hazır ol cenge, istersen sulh-ü salah'. Bunu hepimizin ilke kabul etmesi lazım. Sadece bu topla, tüfekle yapılan savaşla değil; ekonomik, diplomatik, enerji, sanayi, bilim savaşı da var. Dolayısıyla bu bakımdan her alanındaki ilgili ve yetkili arkadaşlarımızın müteakip dönemlerdeki mücadeleye hazır olması lazım, kendilerini hazırlaması lazım ki sürprizlerle karşılaşmayalım. Bu oluşumdan, belirsizlikten dolayı kritik durumlarda etrafımızdaki siyasi ve askeri çatışmalardan dolayı ülkemize dönük çeşitli risk, tehditler var. Bunlara karşı ülkemizi ve milletimizi koruyabilmek için, asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığını, cennet vatanımızın savunmasını yapabilmemiz için hazır olmamız, çalışmamız lazım. Sonunda ‘Vay anasına' dememek lazım" dedi.

Programın ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve protokol ile “Millileştirilecek Ürünler Sergisi”nin açılışı yapıldı.

KTO Başkanı Ömer Gülsoy; serginin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek bu ürünlerin artmasını temenni etti.

Programın ardından “Millileştirilecek Malzemeler Sergisi”nin açılışının gerçekleştirildiğini belirten Başkan Gülsoy; “Yine Sayın Bakanımızın teşrifi ve değerli protokolümüzün katılımıyla gerçekleştirilen sergide millileştirilen ürünleri inceleme fırsatı yakaladık ve bir kez daha gurur duyduk. Son yıllarda yapılan çalışmalarla savunma sanayimizde millileşme konusunda sağlanan başarımız taktire şayandır. Bu konuda da başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ı canı gönülden tebrik ediyorum, Rabbim çalışmalarında kolaylıklar versin” ifadelerini kullandı.

Programın yoğun bir katlımla gerçekleştiğini kaydeden Başkan Gülsoy; “Programa teşrifleriyle bizleri onurlandıran Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Sayın Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Sayın Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Sayın Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Sayın Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Savunma Sanayii Başkanı Sayın İsmail Demir, Kayseri Valisi Sayın Şehmus Günaydın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Sayın Mustafa Elitaş ve Taner Yıldız, MHP Kayseri Milletvekilleri Sayın Baki Ersoy ve İsmail Özdemir, Kayseri belediye başkanları ve değerli protokol ile kıymetli katılımcılara canı gönülden teşekkür ederiz” dedi.