Kayseri’den İstihdam Seferberliği Çağrısına Destek

11 Mart 2019 , Pazartesi 19:43

Kayseri Valiliği önderliğinde, Kayseri Ticaret Odası (KTO), Kayseri Sanayi Odası (KAYSO), Kayseri Ticaret Borsası (KTB), Kayseri OSB, Mimarsinan OSB ve İncesu OSB’nin katılımı ile 2019 yılı İstihdam Seferberliği lansman toplantısı yapıldı.

Kayseri Ticaret Odası konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KTB Başkanı Recep Bağlamış, Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, Mimarsinan OSB Başkanı Abdullah Oğuzbaş, İncesu OSB Başkanı Ali Baktır, il müdürleri,

ilçe belediye başkanları ve sanayiciler katıldı.

Toplantı açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı İstihdam Seferberliği çağrısına Kayseri olarak cevapsız kalmadıklarını belirterek; “Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başlatılan bu seferberlik, Türk milletinin birlik ve dayanışma gücünün ispatı niteliğinde olacaktır.Her zaman ifade ettiğimiz üzere ekonomimiz sağlam temellere dayalıdır. Tüm olumsuzluklara rağmen, alınan tedbirlerle toparlanan iş dünyası, ülkemiz için belirlenen 2023 hedeflerine hız kesmeden ilerlemektedir. Hedefimiz, pastadan hak ettiğimiz payı almak ve ekonomide devler liginde ilk onda olmaktır. Türk milleti sonsuza kadar payidar kalacaktır ve ekonomisi güçlü bağımsız bir devlet olarak varlığımızı devam ettirebilmenin yolu da daha çok üretimden geçmektedir. Başlatılan seferberlik kapsamında her yeni istihdam, üretime destek niteliğindedir. Hükümet, özellikle açıkladığı son teşviklerle özel sektörün her daim yanında olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bizler de iş dünyası olarak bu fedakârlığa cevapsız kalmayacak, kampanyaya sahip çıkacağız. Davetimize kulak veren, kampanyayı canı gönülden destekleyen Sayın Valimiz başta olmak üzere tüm kurum kuruluş temsilcilerine, firmalarımıza, kısacası bütün paydaşlarımıza verecekleri katkılardan dolayı şimdiden canı gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplantıda Oda- Borsa ve OSB Başkanları da birer konuşma yaparak, istihdama Kayseri olarak destek olacaklarını ifade ettiler. Yapılan konuşmaların ardından ortak metni okuyan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Başkan Büyüksimitci’nin konuşmasının ardından İstihdam Seferberliği 2019 konulu kısa film izlendi.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ise, "Bu büyük milletin yapamayacağı hiçbir şey yok. İstihdamını da, ihracatını da artıracak, kapasitesini de artıracak. Bu güç ve kudret bizde var inşallah" dedi.
İstihdam seferberliği konusunda işadamları ve sanayicilerin gayretlerini memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Vali Günaydın, “İşverenlerimiz ve sanayicilerimiz bu konuda gerçekten çok önemli bir görevi başarıyla yerine getiriyor. Bulundukları noktadan daha ileri noktaya taşımak için de ellerinden gelen gayreti ve çabayı gösterdiklerini biz memnuniyetle müşahede ediyoruz. Tabi istihdam seferberliği tek ayaklı olmuyor, bunun diğer ayağı da kamu. Bu yeni pakette gerçekten reddedemeyeceğimiz çok önemli fırsatlar var. Bu fırsatları kullanarak üretimimizi artıracağız. İstihdam ve ihracatımızı hep beraber artıracağız inşallah” diye konuştu.