Kayseri Ticaret Odası Ocak Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

30 Ocak 2019 , Çarşamba 13:59


 Kayseri Ticaret Odası (KTO), 2019 yılı ilk Meclis toplantısını yaptı.

KTO konferans salonunda yapılan Ocak ayı olağan Meclis toplantısı; Melikgazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Memduh Büyükkılıç,  AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ve AK Parti il yönetiminin katılımıyla gerçekleşti.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında gerçekleşen Meclis toplantısına; KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Meslek Komite Başkanları ve Meslek Komitesi Üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Meclis toplantısına katılımlarından dolayı Dr. Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ederek, hayırlı bir seçim süreci diledi ve Başkan Büyükkılıç’a çalışmalarında başarılar diledi.

Gündem maddelerinin tek tek oylanarak karara bağlandığı toplantıda, yönetim kurulunun ay içerisinde yaptığı faaliyetler de konuşuldu.

Dilek ve temennilerin ardından gündeme ilişkin konuşma yapan Başkan Gülsoy; 2018 yılına değinerek 2019’dan ümitli olduklarını vurguladı.

2018 yılında Kayseri’de açılan ve kapanan işletme sayılarını belirten Gülsoy; “Ticaret Sicil Kayıtlarına göre; 2018 yılında Kayseri’de açılan işletme sayısı 1680, kapanan işletme sayısı ise 564’tür. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülke ekonomisine katkı sağlamak adına Kayseri iş dünyası, devletine güvenerek işine dört kolla sarılmış, azimle çalışmıştır. Çünkü bizler çalışmayı ibadetlerin en büyüğü kabul ederiz. Bu yılda aynı inançla, hatta daha fazla gayret ve azimle çalışacağımıza, hak ettiğimiz yere kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

2019 yılı başında hükümet tarafından iş dünyasına yapılan desteklerin umutları artırdığını söyleyen Başkan Gülsoy, ÖTV KDV indirimleri ve KOBİ’lere yönelik kredi desteğinden bahsetti.

Gülsoy, İndirimlerin 3 ay daha uzatılmasının iş dünyasını memnun ettiğini belirterek; “ÖTV ve KDV’deki indirimlerin uzatılması, Kayseri Ticaret Odası olarak bizlerin de özellikle dile getirdiği bir konuydu. İş dünyasının taleplerinin karşılık bularak, indirimlerin 3 ay daha uzatılması bizi memnun etmiştir. Beyaz eşya, mobilya ve otomotiv gibi pek çok ürünü içeren indirimlerin, sadece bu sektörleri değil ekonominin tümünü olumlu yönde etkileyeceğine inanıyorum. Bu kapsamda taleplerimizi değerlendiren hükümetimize ve Sayın Bakanımız Berat Albayrak’a bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

KOBİ’lere yönelik kredi desteğinin, finansa erişim noktasında sıkıntı çeken reel sektör için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Gülsoy; Hükümetimiz tarafından ekonomimizin yeniden atağa geçmesi adına alınan kararların hayata geçirilmesi, iş dünyası için umut olmuştur. 6 ay geri ödemesiz ve aylık yüzde 1,54 faiz oranıyla verilecek kredi ile KOBİ’lerimizin mevcut sıkıntıları bir nebze de olsun hafifleyecek; sağlanan destek ile KOBİ'lerin krediye ulaşma imkânı artacak, ekonomik aktivite canlanacak, istihdam, üretim ve ihracat da bundan olumlu anlamda etkilenecektir. 2018’in Kasım ayında odamız ev sahipliğinde gerçekleşen reel sektör ve finans sektörü buluşmasında, finans sektörü tarafından reel sektöre verilmesi planlanan desteklerden bahsedilmiştir. Programda dile getirilen desteklerin bir an evvel hayata geçirilmesi reel sektör için son derece önemlidir.  Sıkıntılı süreçte finans sektörünün mevcutlara sahip çıkması gerekmektedir. Sık sık dile getirdiğimiz gibi finans sektörünün reel sektöre sözde değil özde destekler vermelerini bekliyoruz. Bu kapsamda, 13 bankanın katılımıyla sağlanan KOBİ Değer Kredisi destek paketini olumlu buluyoruz. Ayrıca kredi kartı borçlarını; gelirlerine uygun ödeme planı altında, uygun koşullarda birleştirme imkânı sağlayan "Birleştiren İhtiyaç Kredisi" ile vatandaşın üzerindeki anapara ve faiz yükü azaltılacak, tüketici sıkıntıdan kurtulacaktır. Bu çerçevede yapılan uygulamayı destekliyor, tüketici için hayırlar getirmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

Ocak ayı içerisindeki faaliyetlere değinen Gülsoy,  2019’a hızlı başladıklarını ifade etti.

10. Türkiye Ekonomi Şurası’na İç Anadolu Bölgesindeki 69 Oda ve Borsayı temsilen sözcü olarak katılan Başkan Gülsoy; Oda ve Borsa Başkanlarına teşekkür ederek Şura’da İç Anadolu Bölgesi ve Kayseri için dile getirdiği taleplerden başlıklar halinde bahsetti.


Öncelikle İç Anadolu Bölgesindeki şehirlerin ve OSB’lerin demiryolu hatlarıyla bağlanması, Demiryoluyla yük taşımalarındaki yüksek nakliye maliyetlerinin düşürülmesi, Yatırım teşvik sisteminin ilçe ve sektör bazlı olarak yeniden düzenlenmesi, Alt yapısı biten karma ve ihtisas OSB’lerde yatırımcı çekmek üzere özel teşvikler tasarlanması,  İç Anadolu’nun tarım bölgelerine bölge dışından su temin edilmesi, Başlamış ve devam eden lojistik merkez yatırımlarının tamamlanması, Ankara’dan yurtdışı çıkış uçuş hatlarının sayısının artırılması, Yerli ürünlerin kamu kurum ve kuruluşlarında kullanım alanlarının artırılması gibi birçok önemli başlığı sıralayan Gülsoy şehrimiz için elzem olan ihtiyaçları da şu şekilde sıraladı:

“Türkiye’nin iç bölgeleri otoyollarla ve demir yollarıyla, küresel bağlantıların kurulabilmesi,

Bu kapsamda devam eden YHT projesi bir an önce yapılması,

Kayseri havalimanı terminalinin kapasitesi artırılması,

Otoyol bağlantıları öncelikli olarak yapılması,

Kayseri’yi Güneye bağlayacak demir yolu hatları ( Antalya-Konya-Mersin) gerçekleştirilmesi,

Demiryollarının tekelci değil rekabetçi fiyatlama yapması,

Erciyes Kayak Merkezi’nin de desteklenmesi için charter uçuş destekleri sağlanması” şehrimiz adına son derece önemlidir”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da sıkça dile getirdiği Kayserililerin “yakınma yekin” sözünde ki gibi yakınmıyoruz yekiniyoruz, harekete geçmek için devlet desteklerine ihtiyaç duyuyoruz diyen Gülsoy; “Tüccar, eksiğini görmesini bilendir” sözünden hareket ederek, eksikliklerimizi tespit ediyor, bunların giderilmesi için çabalıyor fakat bu konuda hükümetimizin desteklerine ihtiyacımız var. Belirlenen 2023, 2053, 2071 hedeflerine ancak yapılacak olan desteklerle ulaşabiliriz” diye konuştu.

İMOB Fuarından da bahseden Gülsoy;  Bu yıl 15.’si düzenlenen, 120 binin üzerinde ziyaretçinin ağırlandığı İstanbul Mobilya (İMOB) Fuarına katılım sağladık. Fuarda stant açan Kayserili firmalarımızı, yalnız bırakmamak adına Kayseri Ticaret Odası olarak ziyaret ederek firmalarımıza destek olduk. Fuara, Kayseri’den direkt olarak 90 firma katıldı. Bu sayı Kayseri için oldukça önemlidir. Ziyaretlerimizde sohbetlerimiz esnasında firma temsilcilerimiz, Balkanlardan ve Ortadoğu’dan çok sayıda ziyaretçi geldiğini ve buralardan sipariş aldıklarını ifade ettiler. Bu bizi oldukça memnun etti.

Ayrıca fuara katılan Kayserili firmalarımızın yüzde 30 ile yüzde 80 arasında ihracata dayalı olarak çalışıyor olması bizleri ayrıca gururlanırdı. Özellikle sıkıntıların olduğu, ihracata daha fazla ihtiyaç duyulduğu bu dönemlerde yeni pazarlar bulma fırsatı veren bu tür prestijli fuarlarda şehrimizin güçlü bir şekilde temsil edilmesi bizleri mutlu etti. Yılın başında açıklanan 2018 ihracat rakamlarına göre, ülkemizde ve şehrimizde kırılan rekor ihracat rakamlarının,  bu sene yeni pazarlarla yapacağımız işbirlikleri sonucu daha da artacağına canı gönülden inanıyoruz. Önümüzdeki hedeflere ulaşabilmek için daha çok üretmeli, ürettiğimizi özellikle dışarıya satabilmeliyiz. Hedefimiz devler ligiyse, lige yakışır bir performansla çalışmalı, işlerimizi her zamankinden daha mükemmel yapmalıyız.  Ticarette önemli olan, doğru zamanda doğru adımı atmaktır. Bizi başarıya götürecek olan adımları zamanında atmalı, hedefimize rakiplerimizden önce ulaşmalıyız.  Güçlü ekonomi, güçlü millet demektir.  Ecdadımız yıllar önce 7 düvele karşı savaş vermiş. Biz de şimdi ecdadımızın izinden gidiyoruz.

Önceden verilen fiziki savaş yerine biz de şimdi dimdik ayakta kalabilmek adına 7 düvele karşı ekonomi savaşı içerisindeyiz. Bu mücadeleden alnımızın akıyla çıkabilmek, ekonomisi güçlü ülkeler arasında yer alabilmek için AR-GE’ye önem vermeli, teknolojiye dayalı üretim yapmalı, ürettiğimizi de dış pazarlarda satmalıyız.  Dış pazarlara açılma noktasında Oda olarak ihracat ofisindeki arkadaşlarımız tarafından üyelerimize yardımcı olmakta, onları sektörlerine ilişkin doğru adımlar atmaları hususunda yönlendirmektedirler. Üyelerimizden özellikle bu hizmetlerden yaralanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

 Meclis toplantısına katılımları için Başkan Büyükkılıç’a teşekkür eden Gülsoy; “Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin şehrimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Rabbim bu konuda çabalarınızı zayi etmesin. Seçimler sonrasında yine aynı anlayışıyla; yerel yönetimlerin, devlet temsilcilerimizin, parti gözetmeksizin milletvekillerimizin; Ticaret Odamızla, Sanayi Odamızla, Ticaret Borsamız ve OSB’lerimizle ortak akılda buluşarak uyum içerisinde şehrimizin refah düzeyini artırmak için canla başla çalışılacağı inancındayız.  Bizler iş dünyası olarak 2023, 2053, 2071 hedefleri doğrultusunda çalışıyor, yerel yöneticilerimizden de bu konuda desteklerini bekliyoruz. Özellikle az önce belirttiğim Kayseri için elzem konularda Ankara’yı yol etmeli, hak ettiğimiz destekleri alana kadar ısrarcı olmalıyız. Bu konuda Kayseri Ticaret Odası olarak yerelde çalmadık kapı bırakmıyoruz.  Sayın Valimize de bizzat bu konuları iletiyor, zaman zaman bir araya geliyoruz. Kendisinin bu konudaki destekleri için iş dünyamız adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

2018 yılının son günlerinde Odamızda gerçekleşen İl Ekonomi Toplantısı’nda, Sayın Valimiz ve Kayseri iş dünyası bir araya gelerek sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri hususunda istişarelerde bulunuldu. Sonrasında gerçekleşen ORAN Yönetim Kurulu toplantısında da aynı şekilde valimizin ilimizdeki eksikliklerin giderilmesine yönelik verilecek desteklerde her zaman yanımızda olacağını belirtmesi bizleri gururlandırmıştır. Bizler memleket sevdalısı olarak elimizi değil gövdemizi taşın altına koymaya hazırız. Bu hususta, Allah hepimize hayırlı görevler yapmayı nasip etsin, hepimizin yar ve yardımcısı olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.


Melikgazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç da, şimdiye kadar siyasi kaygılar gütmediğini söyleyerek, “Herkesi kucaklamaya ve her kardeşimize ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' diyerek ona yardımcı olmaya, derdini dert edinmeye, sevincini de sevinç edinmeye çalıştım. Çünkü önemli olan hoş bir seda bırakabilmektir. Bu niyetle bugünlere geldik. Bu defa sorumluluk anlayışı içerisinde yükümüzü bilen, sorumluluğu bilen ve o yönde gayret gösterecek olan, deneyimi ile ekibi ve kadrosuyla Kayseri'mizde çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakmak amacıyla birlikte daha iyi noktalara getireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Arslan Ocak ayı olağan Meclis toplantısını kapattı.