Kayseri Ticaret Odası Kasım Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

28 Kasım 2018 , Çarşamba 19:45

Kayseri Ticaret Odası (KTO) 2018 yılı Kasım ayı olağan Meclis toplantısı yapıldı.

KTO konferans salonunda yapılan toplantıya; KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meslek Komite Başkanları ve Meslek Komitesi Üyeleri katıldı.

Toplantının başlangıcında, İstanbul Sancaktepe’de askeri helikopterin düşmesi sonucu meydana gelen kazada şehit olan askerler için saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Geçtiğimiz hafta kutlanan Öğretmenler günü dolaysıyla tüm öğretmenleri tebrik eden Meclis Başkanı sonrasında sözü Meclis Kâtibine bırakarak gündemdeki maddeleri oylamaya sundu. Tek tek görüşülerek kabul edilen gündem maddeleri sonrasında Kasım ayı içerisinde yapılan faaliyetler okundu.

Meclis üyelerinin görüş ve önerilerde bulunduğu toplantıda, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, gündeme ilişkin bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında, geçtiğimiz günlerde idrak ettiğimiz Mevlid Kandili’ni yeniden kutlayan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, İstanbul Sancaktepe’de yaşanan kazada şehir olan askerlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralı askerimize ise acil ifalar diledi.


Kasım ayı içerisinde yapılan faaliyetlere değinen Gülsoy, Kasım ayının oldukça verimli geçtiğini ifade ederek; “21 Kasım Çarşamba günü Kayseri Ticaret Odası olarak, Kayseri Sanayi Odamız ve Kayseri Ticaret Borsamız ile ev sahipliğimizde gerçekleştirdiğimiz “Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme” toplantısı kapsamında reel sektör temsilcilerini ve finans sektörünün en üst düzey temsilcilerini Odamızda buluşturduk. Böylesine önemli bir toplantının şehrimizde gerçekleştirilmesini sağlayan Kıymetli Başkanımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Toplantımız oldukça verimli geçti. Hemen ertesinde üyelerimizden, mükemmel bir toplantı olduğuna, çok faydalı geçtiğine ilişkin geri dönüşler aldık, hatta katılamayanlar da keşke katılabilseydik diye hayıflandılar. İnşallah bu tür toplantıları önümüzdeki süreç içerisinde başka sektörler kapsamında da gerçekleştireceğiz. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı aynı zamanda Ziraat Bankasının Genel Müdürü olan Hüseyin Aydın ve Halka Bank Genel Müdürü Osman Arslan ile birlikte 8 bankanın genel müdür yardımcılarının katılımları ile gerçekleşen toplantıda, üyelerimiz yaşadıkları sıkıntıları, sorun ve taleplerini birebir anlattılar. Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından 100’e yakın üyemiz, banka temsilcileri ile komite odalarımızda birebir görüştürülerek sorunlarına çözüm noktasında adımlar attılar.Her ne kadar iş dünyası temsilcileri olarak bizler, firmalarımızın isteklerini banka müdürlerimize iletsek de, iş dünyasının sorun ve taleplerini en ihtiyaç duyduğu zamanda ilk ağızdan direkt yetkili kişiye iletebilmeleri bizleri memnun etti” diye konuştu.


TOBB ve Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) işbirliğinde düzenlenen 32. CACCI Konferansı’na katıldığını hatırlatan Başkan Gülsoy, Meclis üyelerine toplantı hakkında bilgiler aktardı.

CACCI Konferansında İkili görüşmelerin de yapıldığını ve her ülke için de kapsamlı bir istişare ortamı yakalandığını belirten Başkan Gülsoy; “Küresel ekonomi için Asya-Pasifik Bölgesi'nin büyüyen önemini dikkate alıyoruz. Bundan herkesin kazanacağı sinerji ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. Bölge ülkeleriyle Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler, olması gereken düzeyde bulunmuyor.

Asya-Pasifik ülkeleri, yılda 470 milyar dolar uluslararası yatırım yapıyor. Bize gelense yılda 1 milyar doları bile bulmuyor.

Bizlerin bu tabloyu değiştirmesi gerekiyor. Yapılan bu tür organizasyonlarla ihracatımızın artacağına ve bu dengesizliğin giderileceğine inanıyor; Dolaysıyla bu tür konferansları son derece önemiyor, Türk iş dünyasına olumlu katkılar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.


CACCI Konferansının da konularından biri olan dijitalleşmenin önemine vurgu yapan Gülsoy; Oda olarak dijitalleşmeye önem verdiklerini çağın gereklerine ayak uydurmak için çaba gösterdiklerini ve bu kapsamda Oda olarak geliştirilen “Dijital Dönüşüm İle Kapasite Artırımı” projelerinin ORAN Kalkınma ajansı tarafından onaylanarak, destek almaya hak kazandıklarını ifade etti.


16 il ve 25 Oda’yı kapsayan, “İhracat Destek Ofisi İşbirliği Protokolü”, imzalandığını ve törene katıldığını söyleyen Gülsoy; Oda bünyesinde açılan İhracat destek Ofisi’nden tüm üyelerinin faydalanması gerektiğini; bu ofisin önümüzdeki süreçte daha rantabl hale geleceğini dile getirdi.


İhracatın ülkemiz için önemine özellikle vurgu yapan Gülsoy; Kasım ayında gerçekleşen İstanbul Mobilya Fuarı (Furniture İstanbul)’ndan da bahsetti. Gülsoy; “Fuarda stant açan Kayserili firmaları ziyaret ederek, firma sahiplerinden fuar hakkında bilgiler aldık ve fuarın hayırlara vesile olması noktasında temennilerimizi ilettik. Ziyaret sırasında gerek KAYMOS yetkilileri ve gerekse firma sahipleri fuarın oldukça verimli geçtiğini ifade ettiler.85 ülkeden katılımcı ve ziyaretçiye kapılarını açan fuar; Etiyopya, Bosna Herzigova, Fas, Rusya, Libya, Gana, Hindistan, Pakistan, Malezya, Belçika, Suudi Arabistan, İsveç, Ukrayna, Bahreyn olmak üzere 13 ülkeden VIP alım heyetlerini ağırladı. Özellikle Ortadoğu’dan gelen ziyaretçilerden siparişler aldıklarını ifaden eden Kayserili firma temsilcilerimiz, bu sıkıntılı zamanda ihracata çok büyük ihtiyaç olduğunu ve fuarın da bu kapsamda büyük önem arz ettiğini dile getirdiler. Özellikle yabancı alıcıların yoğunlukta olduğu bu fuarın, bir nebze de olsa sektöre canlılık getireceğine inanıyorum” dedi.

Yönetime geldikleri andan itibaren yoğun bir şekilde kurum ve kuruluş ziyaretleri aldıklarını, adeyi ziyaretlere de başladıklarını vurgulayan Gülsoy; “ziyaretleri laf olsun diye değil Kayseri için neler yaparız, şehrimiz ekonomisine nasıl katkı sağlarız, hayat standartlarımızı nasıl yükseltiriz gibi konularda istişarelerde bulunmak adına yapıyoruz. Sık sık ifade ettiğim gibi, hepimizin ortak konusu Kayseri, ortak gayesi ise Kayseri’yi daha ileriye taşımak. Bunun için bizlerin tek başına çalışması yeterli olmuyor. Aynı zamanda diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olunmalıdır. Yönetime geldiğimizden beri buna inanıyor ve bu yönde hareket ediyoruz. Yapılan ziyaretlerde gündemimiz hep Kayseri olup, Kayseri ekonomisine katkı sağlamak adına istişarelerde bulunuyoruz. Başladığımız projeler ve önümüzdeki süreçte başlayacağımız projeler var. Bunların hiçbiri “yaptık oldu” şeklinde değil, “tasarladık, üzerinde çalıştık, paydaşlarla istişare ettik, ortak akılda buluştuk” şeklinde gelişiyor. Üyelerimiz, hemşehrilerimiz ve şehrimiz en iyisini hak ediyor, biz de en iyisini yapmak için gayret ediyoruz. Kısacası üyelerimize daha nasıl faydalı olabiliriz diye, Yönetim Kurulumuzla, personelimizle var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.


Ülke ekonomisinin halen ciddi sorunlar içinde olduğunu belirten Gülsoy; “İyileşmeler olmasına rağmen, Mayıs 2018’de başlayan sıkıntılar halen devam etmekte. Son birkaç seneden beri birbirini tetikleyen bir dizi gelişmeler yaşanıyor. Bunun doğal sonucu olarak 2019 yılında küresel ekonomik politik sistem yeniden şekillendiğini göreceğiz. Dolaysıyla herkes 2019 yılının nasıl olacağını merak ediyor, herkes yön arayışı içinde. İş dünyasında elbette inişler çıkışlar olacaktır, aceleci davranmamalı paniğe kapılmamalıyız. Bizler sabırlı, araştırmacı ve temkinli davranmalı, yatırımlarımıza buna göre yön vermeliyiz. Ülkemize güveniyoruz ve tüm bu zorlu süreci arkamızda bırakacağımıza inanıyoruz. Elbette bu düzen böyle sürmeyecek ve eskisinden daha iyi duruma geleceğiz.

Bu nedenle atılması gereken adımlar var. Bunları genelleyecek olursak;

Daha sıkı bir para politikasına geçilmesi,Tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının en kısa sürede açıklanması,Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için bir yol haritası çizilmesi,Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye koturtulması,ABD ve Türkiye’nin mevcut sorunların çözümü için çaba göstermeye devam etmesi gerekir.

Bir de bunlara ek olarak sabır, inat ve irade ile her şeyin yola gireceğine inanıyorum” dedi


Gülsoy, Son olarak yerel seçimler için adaylığı kesinleşen Belediye Başkan adaylarını tebrik ederek; “Şehrimizin önemli isimlerinden değerli Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı bugün netleşti. Kendisini tebrik ediyor, çıktığı yolda başarılar diliyorum. Başkentte bir hemşerimizin olması bizleri onurlandırdı. Rabbim yardımcısı olsun. Ayrıca, şehrimiz için bir diğer önemli isim olan yıllardır belediyecilik yapmış Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç Başkanımızın da adaylığı kesinleşti. Kendisini tebrik ediyor, bu süreçte başarılar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcısı olsun, emeklerini zayi etmesin. Önümüzdeki günlerde kesinleşecek olan diğer parti adaylarını da şimdiden tebrik ediyor, nezaket kuralları içerisinde bir seçim süreci geçirmeyi temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.


Başkan Gülsoy’un konuşmasının ardından Meclis Başkanı Arslan Kasım ayı olağan Meclis toplantısını kapattı.