GÜLSOY: “ÜLKEMİZ SAVUNMA SANAYİNE DAHA FAZLA KATKI VERMEK İSTİYORUZ”

22 Mart 2019 , Cuma 13:55

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Savunma ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayii’nin Gelecekteki Yeri” konulu paneli değerlendirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın teşrifleriyle düzenlenen panel, Kayseri Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleştirildi.

Panelde, savunma sanayiinin gelişmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması adına Kayseri’de yapılabilecekler konuşuldu. Program sonrasında salondaki Kayserililerin yüzlerinin güldüğünü ifade eden Başkan Gülsoy; “böylesine önemli bir toplantıya, Oda olarak ev sahipliği yapmış olmaktan dolayı gurur ve mutluluk duyuyorum. Jeopolitik ve stratejik olarak önemi çok büyük olan Anadolu coğrafyasını gelecek nesillerimize müreffeh bir halde bırakmak için;  ekonomik, kültürel ve siyasi yönden güçlü olmamız lazım. Şüphesiz bunlardan daha önemlisi güçlü, etkili bir orduya, dolayısıyla savunma sanayine ihtiyacımız olduğu muhakkak. Bugün savunma sanayiide gelinen nokta her ne kadar iyi olsa da, bizler için yeterli değil. Daha iyi duruma gelebilmek için yeni yatırımlara ihtiyacımız var.  Bu kapsamda Kayseri her haliyle Hükümetimizin başlattığı Milli Savunma Sanayi’ne katkı verecek şehirlerimizin başında gelmektedir. Bulunduğu yer, ulaşılabilirlik indeksi, 4 üniversitesi,   her türlü altyapısı ve hepsinden de önemlisi müteşebbis, ahlaklı, çalışkan insan kaynağına sahip olan şehrimiz Bakanımızın da desteği ile mutlaka savunma sanayinden hak ettiği payı almak istemektedir. Gerçekleştirilen programda bunları dile getirerek, Sayın Bakanımızdan, Kayseri’nin savunma sanayi konusundaki çalışmalara dâhil edilmesi hususunu özellikle talep ettik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’da bu konuda Kayseri’nin pastadan hak ettiği payı alması gerektiğini vurguladı. Bakanımızda taleplerimizde haklı olduğumuzu söyleyerek Kayseri’nin savunma sanayii’deki yerinin daha da iyi olacağına inandıklarını belirtti” diye konuştu.

Programın ardından “Millileştirilecek Malzemeler Sergisi”nin açılışının gerçekleştirildiğini belirten Başkan Gülsoy; “Yine Bakanımızın teşrifi ve değerli protokolümüzün katılımıyla gerçekleştirilen sergide millileştirilecek ürünleri inceleme fırsatı yakaladık ve bir kez daha gurur duyduk. Son yıllarda yapılan çalışmalarla savunma sanayimizde millileşme konusunda sağlanan başarımız taktire şayandır. Bu konuda da başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ı canı gönülden tebrik ediyorum, Rabbim çalışmalarında kolaylıklar versin,” ifadelerini kullandı.

Programın yoğun bir katlımla gerçekleştiğini kaydeden Başkan Gülsoy; “Programa teşrifleriyle bizleri onurlandıran Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı  Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kayseri Valisi  Şehmus Günaydın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Mustafa Elitaş ve Taner Yıldız, MHP Kayseri Milletvekilleri Baki Ersoy ve İsmail Özdemir, Kayseri belediye başkanları ve değerli protokol ile kıymetli katılımcılara canı gönülden teşekkür ederiz” dedi.