Kayserito Haber

Çin Yeni Vize Uygulaması


İlgi: TOBB 05.01.2018 Tarih ve 296 sayılı yazısı

 

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği internet sitesinde yer alan 25 Aralık 2017 tarihli duyuruya göre, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye'den Çin'e yönelik yapılacak vize başvuru işlemlerinde online sisteme geçildiği, e-vize uygulamasının başlatıldığı ve M kodlu ticari vize başvurularında istisnai bir uygulamaya gidildiği belirtilmektedir. 

 

Yazıda, yeni vize uygulaması kapsamında ÇHC Ankara Büyükelçiliği tarafından belirlenen ve hazırlık çalışmaları sürdürülen ekteki listede yer alan kurum ve kuruluşların Çin’e yönelik vize işlemlerinin hızlandırılabilmesini teminen istisnai uygulamalar getirildiği ifade edilmektedir.

 

Yazıda devamla, Çin'e yönelik iş amaçlı seyahatleri kapsayan ve işadamlarımızı ilgilendiren M tipi vize temin sürecinde önemli değişiklikler yapılmıştır. Buna göre özetle, Çin'in Ankara Büyükelçiliği tarafından tanındığı belirtilen meslek örgütleri ve kuruluşlara üyelikleri ile firmalarda çalıştıklarını ispatlayan kişilerden ilave onaylı davet mektubu talep edilmeyecek; bunun yerine sadece Çin'de bulunan bir firmadan temin edilecek davet mektubu yeterli olacağı belirtilmektedir. 

 

İlgililere duyurulur,

 

EK: Vize Uygulamaları Duyurusu (3 sayfa)