AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, KTO’yu Ziyaret Etti

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

13.07.2017-14:23

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki heyet, Kayseri Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Başkanlık makamında gerçekleştirilen ziyarete; Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, Sayman Üye Bahri Coşkun, Yönetim Kurulu Üyesi Ersan Özbek yer aldı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, ziyaretin Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler açısından önemli olduğunu söyledi.

Gümrük Birliği’ne üye olup da Avrupa Birliği’ne üye olmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Hiçyılmaz, tam üyelik konusunda daha hızlı adımların atılması gerektiğini dile getirdi.

Hiçyılmaz, “Bu ziyaretin Avrupa Birliği ilişkilerinde önemli bir yer bulacağı kanaatindeyim. Öncelikle şunu belirtmek isterim, Kayseri Ticaret Odası olarak 1997 yılından beri Avrupa Birliği’nin Kayseri’de tanıtılması noktasında faaliyet gösteriyoruz. Bu çerçevede yapılan faaliyetlerle hem Kayseri’de hem Türkiye’de Avrupa Birliği’nin tanıtılması Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olması noktasında gayretler gösterdik. Türkiye 50 yıldan fazla süredir Avrupa Birliği’nin kapısında beklemekte olan bir ülke. Yapılmış olan anlaşmalar çerçevesinde bizim Gümrük Birliği’ne üyeliğimiz söz konusu. Ancak Gümrük Birliği’ne üye olup da Avrupa Birliği’ne üye olmayan tek ülkeyiz. Dolayısıyla ekonomik olarak sağlanan bu entegrasyonun diğer konularda da sağlanmasının hem Türkiye için hem Avrupa Birliği için önemli olduğu kanaatindeyim. Türkiye eğer Avrupa Birliği’ne üye olarak kabul edilirse sadece Türkiye değil daha da fazla Avrupa Birliği fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü son mülteci krizinden de anlaşıldığı üzere Avrupa Birliği’nin güvenliği bir bakıma Türkiye ile bağlantılı gözüküyor. Dolayısıyla bu konuda birlikteliğin daha iyi şartlar altında devam etmesi için gayretlerimizin devam etmesini iş dünyası olarak isteriz” dedi.

Pastırma, sucuk ve mantının Avrupa Birliği tarafından tescil edilmesi için başvurularının bulunduğunu sözlerine ekleyen Hiçyılmaz, “Kayseri denilince akla pastırma, sucuk ve mantı geliyor. Dolayısıyla bizim Türkiye içerisinde bu ürünlerimizin coğrafi işaretleri zaten var. Avrupa Birliği konusunda bir müracaatımız söz konusu oldu. Avrupa Birliği tarafından da tescil edilmesi noktasında kabul gördü. Yapılacak olan çalışmalar neticesinde bu neticeye varacağız. Bu konuda Brüksel nezdinde bizim girişimlerimiz var ama kendisinin de bu ürünlerimizin tescili noktasında yardımcı olmalarını istiyorum” diye konuştu.

 

Büyükelçi Berger ise, “Verdiğiniz destekler için teşekkür ediyorum. Ben de sizin Avrupa Birliği konusundaki düşüncelerinize katılıyorum. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalar içerisinde bir dizi toplantılar ve ziyaretler gerçekleştirmişti. Bu çerçevede Avrupa birliği ile Türkiye arasındaki diyalogun daha da güçlendirilmesi ve geliştirilmesi amaçlandı. Geçen hafta Ankara’ya 3 tane komisyon üyesi ziyarette bulundu. Bu Avrupa Birliği Komisyonu üyelerinden özellikle 2 tanesi  somut işbirliği konularında sorumlu olanlardı. Genel olarak ticaret hacmine baktığımız zaman Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı. Ziyaret programı; karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi.

 

DİĞER HABERLER